historia

Najświętszego Serca Jezusowego
w Ostrowcu Świętokrzyskim

W południowej części Ostrowca Świętokrzyskiego, położonej po prawej stronie Kamiennej jedną z najpiękniejszych budowli jest modrzewiowy kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego. Dążenie do utworzenia nowej parafii i budowy dla jej potrzeb świątyni pojawiło się na początku XX wieku.
W latach dwudziestych obecnego stulecia powstał projekt murowanego kościoła autorstwa znanego architekta Stefana Szyllera, zamówiony prawdopodobnie dla przyszłej parafii. Jednak nie doszło do jego realizacji. W 1932 r. rozpoczęła się budowa modrzewiowego „kościoła fabrycznego” według projektu Tadeusza Rekwirowicza, technika Zakładów Ostrowieckich . Głównym inicjatorem i fundatorem kościoła był ówczesny wicedyrektor Zakładów inż. Mieczysław Iwaszkiewicz. Następnego roku budowla w stylu zakopiańskim została ukończona.
Poza oryginalną architekturą budynku, pełne uroku jest jego trójnawowe wnętrze, stwarzające atmosferę do modlitwy i refleksji. W ołtarzu głównym znajduje się rzeźba Chrystusa z otwartym sercem wykonana przez artystę rzeźbiarza Konarzewskiego z Istebnej. W otynkowanej części ścian prezbiterium znajdują się malowidła przedstawiające biblijne wydarzenia: cudowne rozmnożenie chleba i rozmowe Jezusa z Samarytanką. W drewnianej części ściany znajduje się namalowany na desce obraz przedstawiający moment śmierci Jezusa na krzyżu.

dalej >>